Człowiek legenda świata poezji śpiewanej ale… również reżyser i znakomity kompozytor muzyki m.in. do filmów Dzień Świra i serialu Ekstradycja. Zapraszamy na spotkanie autorskie z Jerzym Satanowskim
Ur. 23.08.1947 Warszawa, kompozytor i aranżer, także reżyser spektakli muzycznych. Absolwent Wydziału Filologii Polskiej UAM w Poznaniu. Muzyczny samouk. W czasach licealnych był wokalistą i gitarzystą amatorskich zespołów rockowych. Jako kompozytor muzyki teatralnej zadebiutował w 1972 kompozycjami do spektaklu „Trucizna, miłość i śpiew” do tekstów E. Stachury w Teatrze im Bogusławskiego w Kaliszu. Od tego czasu skomponował muzykę do ponad trzystu pięćdziesięciu spektakli dla krajowych i zagranicznych teatrów dramatycznych. Pisał dla prawie wszystkich polskich teatrów, a także dla „Teatru Telewizji”, Burg Theater w Wiedniu, Schauspielhaus w Zurychu, Narodowego Teatru w Helsinkach, Schillertheater w Berlinie, Teatru Towstonogowa w Leningradzie oraz teatrów w Bonn, Genewie, Kassel, Grazu, Diseldorfie, Mainz, Wiessbaden, Krainie, Teheranie. Jako kompozytor teatralny współpracował miedzy innymi z Erwinem Akserem, Maciejem Prusem, Izabelą Cywińską, Janem Englertem, Maciejem Englertem, Adamem Hanuszkiewiczem, Gustawem Holoubkiem, Krzysztofem Zaleskim, Agnieszką Holland, Laco Adamikiem, Tadeuszem Łomnickim,Krystyną Jandą Napisał muzykę do wszystkich spektakli w reżyserii J. Wiśniewskiego, które zdobyły liczne nagrody na zagranicznych festiwalach teatralnych, m. in. Grand Prix krytyki i publiczności dla „Ponopticum à la Madame Tissau” i „Końca Europy” na festiwalu BITEF w Belgradzie w 1983, Grand Prix dla Panopticum à la Madame Tissau i Końca Europy na festiwalu Teatru Narodów w Nancy w 1984, Fringe First dla Końca Europy w 1985 i Fringe First dla Modlitwy chorego przed nocą w 1986 na festiwalu teatralnym w Edynburgu. Napisał muzykę do ponad 60 filmów współpracując m.in. z Stanisławem Różewiczem, Filipem Bajonem, Markiem Koterskim, Andrzejem Domalikiem, Januszem Zaorskim, Robertem Glińskim, Andrzejem Kondratiukiem, Januszem Kondratiukiem, Maciejem Wojtyszką, Jerzym Domaradzkim.
Wyreżyserował kilkanaście autorskich spektakli muzycznych. Między innymi: „Decadanse”, „ List do Pozostałych”, ”Wszystkie babskie środki przeciwko śmierci”, „Mr B” w „Teatrze Nowym w Poznaniu”. „Śpiewniczek upiornych kantyczek”, ”Rodzina Dreptaków”, „Domofon” w „Teatrze na Woli” w Warszawie. „Nie żałuje”, „Zanim będziesz u brzegu” , „AntySzanty”, ”Stop Klatka” W „Teatrze Atelier” w Sopocie.” Ulica Szarlatanów”, Konie Narowiste” Na Olsztyńskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”. „ Zabawki Pana Boga”, „Tuwim dla dorosłych”, „Całujcie mnie wszyscy w odbiornik” w Teatrze Roma w Warszawie. „ Biała Lokomotywa” Teatr Ateneum w Warszawie.
Kompozytor
Skomponował kilkaset piosenek wykonywanych między innymi przez:Krystynę Jandę, Marylę Rodowicz, Katarzynę Nosowską, Edytę Geppert, Magdę Umer, Stanisławę Celińską, Justynę Steczkowską, Ewe Błaszczyk, Edytę Jungowską, Hannę Śleszyńska, Annę Dereszowską, Katarzynę Groniec, Hannę Banaszak, Krystynę Tkacz,Piotra Fronczewskiego, Ryszarda Rynkowskiego, Mirosława Czyżykiewicza, Zbigniewa Zamachowskiego,Mariana Opanie, Jana Peszka, Michała Bajora, Mirosława Bakę,Piotra Machalicę,
Jest laureatem nagrody za muzykę do spektaklu „Noc listopadowa” na festiwalu teatralnym w Opolu w 1979, nagrody za muzykę do spektaklu „Operetka” na festiwalu we Wrocławiu w 1980, nagrody za muzykę do spektaklu „Judasz z Kariothu” na festiwalach teatralnych w Kaliszu w 1981 i w Opolu w 1982, nagród za muzykę do spektakli „Wesele”, „Dziady” i „Nie-Boska komedia” na festiwalach teatralnych w Opolu w latach 1982-83, nagrody Przewodniczącego Komitetu ds. RiTV za twórczość tv w 1980, nagrody za musical „Miłość, czyli życie, śmierć i zmartwychwstanie” na festiwalu teatralnym we Wrocławiu w 1985, Grand Prix w koncercie premier KFPP w Opolu w 1986 za piosenkę „To nic, że to sen”, nagrody za muzykę do filmów „Schodami w górę, schodami w dół” i „Wrzeciono czasu” na festiwalach filmowych w Gdańsku. Nominacja do Polskich Orłów za muzykę do „Dnia Świra”. Nagrody za muzykę do spektaklu”Skarpetki opus 116” na Festiwalu „Dwa Teatry” w Sopocie.
Obecnie jest opiekunem artystycznym sceny kameralnej w Teatrze Muzycznym „ Roma” w Warszawie, i Dyrektorem Artystycznym konkursu „ Pamiętajmy o Osieckiej.
Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”
Spotkanie poprowadzi Bogumił Osiński – dziennikarz, krytyk filmowy, szef Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.