Dyrektor opery Krakowskiej

Prof. Piotr Sułkowski

prof. Piotr SułkowskiOd 2011 do 2022 r. dyrektor naczelny i artystyczny Warmińsko – Mazurskiej Filharmonii w Olsztynie, wcześniej był dyrektorem artystycznym Opery Krakowskiej (2006 – 2007), a także dyrektorem muzycznym Wildwood Opera Festival (USA). Przygotował wiele premier operowych, w tym kilka prawykonań, m.in. podczas Festiwalu Muzyki Polskiej (Kraków, 2007 – w ramach obchodów Roku Karola Szymanowskiego) poprowadził pierwsze światowe wykonanie nieznanej operetki Szymanowskiego Loteria na mężów czyli narzeczony nr 69. Z kolei opera Gwałt na Lukrecji Brittena, zrealizowana pod jego dyrekcją w 2004 roku w Krakowie, została uznana na Bydgoskim Festiwalu Operowym za najlepszy spektakl roku. Piotr Sułkowski jest współtwórcą Krakowskiej Opery Kameralnej, a także pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu Barbakan. W latach 2008 – 2009 był zastępcą dyrektora Chóru Polskiego Radia w Krakowie, od 2009 do 2011 roku – kierownikiem muzycznym Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej i od 2008 do 2014 – pierwszym gościnnym dyrygentem Tulsa Signature Symphony (USA). Artysta współpracuje z wieloma orkiestrami, a także zajmuje się pracą dydaktyczną w krakowskiej i bydgoskiej Akademii Muzycznej, gdzie prowadzi klasę dyrygentury. W 2011 roku uzyskał tytuł doktora, zaś w 2015 – doktora habilitowanego sztuki muzycznej. Od roku 1993 do 2016 był również dyrygentem orkiestry Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. F. Chopina w Krakowie. Piotr Sułkowski poprowadził w ramach Festiwalu Rozstaje (Kraków, 2008) koncert ze światowej sławy solistą Gheorghem Zamfirem, a także koncert inaugurujący działalność Fundacji Panteon Narodowy (Kraków, 2010). Pod jego dyrekcją zrealizowane zostało nagranie muzyki Bartosza Chajdeckiego do serialu historycznego Czas honoru (2008). Przygotował i poprowadził premierą Carmen Bizeta (z Orquesta Sinfonica de Navarra / Pampeluna, 2010) oraz spektakle Toski Pucciniego (z Orkiestrą Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej / Bilbao i Pampeluna, 2011), a ponadto zrealizował z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej międzynarodowy projekt operowy Fidelio. The Holocaust Memorial Production. Jest pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu muzyki filmowej Arena Festival Film&Music. W 2012 roku Piotr Sułkowski został powołany do Rady Programowej Radia Olsztyn, a od 2014 jest wiceprzewodniczącym Zarządu Zrzeszenia Filharmonii Polskich. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi (2016) i uhonorowany Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis (2014). Otrzymał ponadto, za działalność artystyczną, przyznany przez Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu tytuł Osobowość Warmii i Mazur (2013), a także – za “twórcze osiągnięcia w dziedzinie kultury Warmii i Mazur” – statuetkę Pegaza, nagrodę Wojewody Warmińsko-Mazurskiego (2015).

Dziennikarz, z-ca dyrektora CEIIK

Jarosław Kowalski

Jarosław KowalskiZ zawodu dziennikarz z pasji organizator. Pierwsze wykształcenie to geodezja satelitarna w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Później dziennikarstwo i komunikacji społeczna na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim ale najważniejsza okazało się Podyplomowe Studium poświęcone produkcji telewizyjnej i filmowej w łódzkiej Filmówce. Swoją karierę zaczynał w studenckim Radio Kortowo gdzie w latach 1993-94 pełnił funkcję redaktora naczelnego. Później dwa lata pracy w Polskim Radio Olsztyn aż w końcu pojawiła się telewizja. Praca w Oddziale TVP Gdańsk, korespondent Wiadomości, Panoramy i Telexpressu w czasach, gdy pracowali tak znakomici dziennikarze jak Andrzej Turski, Waldek Milewicz czy prowadzący jak Bożena Targosz i Krystyna Czubówna. Wieloletni kierownik Ośrodka TVP SA w Olsztynie, jego współtwórca a później pierwszy Dyrektor Oddziału TVP SA w Olsztynie w latach 2005-2016. Zapał do tworzenia ciągle dają o sobie znać. Dlatego w latach 2014-2015 powołał do życia Maraton Festiwal Telewizyjnych Filmów Sportowych – podczas, którego odbywał się przegląd i konkurs na najlepsze filmy dokumentalne i reportaże o tematyce sportowej. Przewodniczącym jury jednego z nich znany reżyser Janusz Zaorski. Od lat związany z kulturą. Był między innymi autorem programów z Biesiad Humoru i Satyry w Lidzbarku Warmińskim dla TVP 1. Jedna z edycji „Historia PRL w piosence” rejestrowana podczas Biesiad w 2003 roku zdobyła główną nagrodę w kategorii widowisk telewizyjnych na Festiwalu Dobrego Humoru w Trójmieście). To także juror oraz członek Rady Artystycznej Wieczorów Humoru i Satyry, autor programów z Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie dla TVP Polonia, TVP 1 a później dla TVP 3 Regionalnej. Autor wielu reportaży do Expressu Reporterów i TVP Polonia. Dziennikarz, wydawca, prezenter i producent telewizyjny. Przez kilka lat był członkiem Kapituły Literackiej Nagrody Warmii i Mazur – WAWRZYN. Wielokrotnie nagradzany za swoją działalność zarówno w TVP jak i w innych obszarach. W 2003 roku otrzymał z rąk Prezydenta RP – brązowy Krzyż Zasługi. Rok później Nagroda Honorowa Stowarzyszenia Dziennikarzy Oddziału w Olsztynie za rok 2003. W 2006 roku uhonorowany nagrodą Ostrego Pióra, przyznawaną przez Business Centre Club za propagowanie zasad przedsiębiorczości. W 2013 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi z rąk Prezydenta RP. Dwa lata później Medal Komisji Edukacji Narodowej za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania. A w 2015 roku uhonorowany Statuetką PEGAZA za twórcze osiągnięcia w dziedzinie kultury „Warmii i Mazur”, nagroda przyznana przez Wojewodę warmińsko – mazurskiego. Prywatnie pasjonat fotografii, w tym podwodnej oraz podróży również tych o zabarwieniu kulturalnym.

Krótka historia i teraźniejszość

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Z inicjatywą stworzenia Orkiestry wystąpił w styczniu 1946 roku Mirosław Dąbrowski. Jej koncert inauguracyjny odbył się 17 marca 1946 roku, a w roku 1962 nadano zespołowi imię Feliksa Nowowiejskiego. Następnie orkiestra otrzymała status Państwowej Orkiestry Symfonicznej, która w 1973 roku zaczęła istnieć jako Filharmonia. W 2002 roku przeszła pod zarząd Sejmiku Województwa, zmieniając nazwę na Warmińsko – Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.
Dyrektorami instytucji oraz dyrygentami, którzy w istotny sposób wpłynęli na rozwój i znaczącą pozycję Filharmonii w polskim środowisku muzycznym, byli w kolejnych latach: Stanisław Truszczyński, Stanisław Chudak, Stanisław Malawko, Olgierd Straszyński, Roman Urbanek, Tadeusz Babiński, Czesław Orsztynowicz i w późniejszym okresie – Ryszard Poprawski.
Na przełomie lat 70. i 80. Orkiestrę prowadzili: Janusz Przybylski, Mieczysław Nowakowski, Bohdan Jarmołowicz i Krzysztof Dziewięcki. Następny etap – lata 90. i czas po roku 2000 – to okres pracy kolejnych dyrygentów: Piotra Borkowskiego, Jerzego Koska, Piotra Wajraka i ponownie Janusza Przybylskiego oraz zarządzających w tym czasie instytucją dyrektorów: Kazimierza Oniszczuka, Leszka Szarzyńskiego oraz Janusza Lewandowskiego.
Orkiestra Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej koncertowała w kraju i za granicą – w Rosji, Hiszpanii, na Litwie, w Niemczech, Rumunii, Bułgarii, Macedonii, we Włoszech i Francji. Nagrała 17 płyt, z których CD Missa pro pace, Missa Stella Maris – Feliksa Nowowiejskiego otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk (2010).

1 lipca 2011 funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii objął Piotr Sułkowski, a 15 września 2011 odbył się koncert z okazji otwarcia nowego budynku tej instytucji.

Za swoją działalność w nowej siedzibie Filharmonia otrzymała m.in. Statuetkę św. Jakuba, Laur Najlepszym z Najlepszych, zaś w plebiscycie Gazety Olsztyńskiej – miano Inwestycji 25-lecia Warmii i Mazur.
W 2016 roku filharmonia obchodziła jubileusz 70-lecia. Z tej okazji odbyły się koncerty pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a zespół został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.
22 stycznia 2016 r. w Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej z okazji 70. rocznicy śmierci kompozytora odbyła się ogólnopolska inauguracja ogłoszonego przez Sejm RP Roku Feliksa Nowowiejskiego, patrona Orkiestry. Szczególnymi wydarzeniami artystycznymi z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej były wykonania oratorium Quo vadis op.30 Feliksa Nowowiejskiego w Krakowie, Barczewie i Warszawie oraz na XXII Festiwalu Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej.
W lutym 2017 r. ukazał się nagrany przez filharmoników warmińsko – mazurskich dwupłytowy album z oratorium Quo vadis op. 30 Feliksa Nowowiejskiego. Album został nominowany przez Akademię Fonograficzną
w dwóch kategoriach do nagrody Fryderyk (album roku – muzyka chóralna, oratoryjna i operowa oraz najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej).
Nową formą artystyczną z udziałem filharmoników stał się zrealizowany pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Festiwal Muzyki Filmowej „Arena Festival Film&Music”, którego I edycja odbyła się w hali Expo Mazury w Ostródzie w czerwcu 2017 roku.

Melomani z regionu Warmii i Mazur niezmiennie cenią swoją orkiestrę, odnajdując w jej dokonaniach artystycznych ważną część swojej tożsamości. Nowa siedziba filharmonii stała się centrum kulturalnym o znaczeniu wykraczającym z pewnością poza granice regionu i kraju.

CEiIK

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych to samorządowa instytucja kultury, której organem założycielskim jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, powołana do animowania, inspirowania i wspierania aktywności kulturalnej w województwie warmińsko-mazurskim. CEiIK jest kontynuatorem działalności Wojewódzkiego Domu Kultury i Regionalnego Ośrodka Kultury, co sprawia, iż jest instytucją z ponad 50-letnią historią w sferze upowszechniania kultury. W obecnym kształcie Centrum działa od 2002 roku organizując koncerty, występy, spektakle, spotkania, warsztaty i szkolenia. Od 35 lat dumą i sztandarową imprezą są Ogólnopolskie Spotkania Zamkowe „Śpiewajmy Poezję” i najstarszy w Polsce konkurs piosenki poetyckiej z nagrodą główną im. Agnieszki Osieckiej. Równie bogatą historię ma Dyskusyjny Klub Filmowy „Za” funkcjonujący od 1973 roku. Co czwartek miłośnicy dobrego kina mogą obejrzeć najciekawsze zjawiska polskiej, europejskiej i światowej kinematografii. Dzięki organizacyjnemu wsparciu CEiIK działał Teatr Wiejski „Węgajty”, który w warmińskiej wiosce stworzyły prężny ośrodek kultury, nagrodzony ogólnopolską nagrodą za Najlepszą Inicjatywę Obywatelską „Pro Publico Bono”. Artyści angażują w działania teatralne i muzyczne lokalną społeczność i zapraszają do nas artystów z całego świata.
Z CEiIK-iem ściśle współpracuje również Stowarzyszenie „Tratwa”, którego misją jest tworzenie przestrzeni, dla spychanych na margines nowoczesności, swoistych „mniejszości kulturowych”. Przełożyło się to na zorganizowanie szeregu ciekawych warsztatów i spotkań z udziałem artystów m.in. z Japonii i Stanów Zjednoczonych. 1 stycznia 2017 roku decyzją Zarządu Województwa w ramach CEiK został powołany Warmińsko-Mazurskie Regionalny Fundusz Filmowy – którego szefem został wieloletni korespondent Festiwali w Berlinie, Gdyni Los Angeles oraz krytyk filmowy – Bogumił Osiński. W pierwszym konkursie Fundusz osiągnąć historyczny sukces dofinansowując produkcję filmu Cicha Noc. Film debiutanta Piotra Domalewskiego zdobył kilka nagród w tym najważniejszą, za najlepszy film na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz 10 nagród Polskiej Akademii Filmowej wręczanych na Gali Orłów. W tym samym roku na wydarzenie towarzyszące powstaniu Funduszu CEiK wspólnie z Filharmonią Warmińską-Mazurską powołał do życia i współorganizuje ogromne przedsięwzięcie filmowo-muzyczne jakim jest Arena Festival film&music.

Notka historyczna

W czerwcu 1950 roku zapadła decyzja Prezydium Miejskiej Rady Narodowej o przekazaniu dawnego budynku Jakubowa – Okręgowej Radzie Związków Zawodowych w celu zorganizowania w nim Wojewódzkiego Domu Kultury Związków Zawodowych. 1 października 1951 roku nastąpiło otwarcie Wojewódzkiego Domu Kultury i Oświaty Związków Zawodowych.

1957 r.

Wojewódzki Dom Kultury i Oświaty Związków Zawodowych przekazany został Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie. Powstał Wojewódzki Dom Kultury.

1992 r.

Wojewódzki Dom Kultury został przekształcony w Regionalny Ośrodek Kultury.

2002 r.

Regionalny Ośrodek Kultury został przekształcony w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych.

 

Patron honorowy

Organizatorzy festiwalu

Filharmonia Warmińsko-Mazurska
CEiIK Olsztyn