Dyrektor opery Krakowskiej
Prof. Piotr Sułkowski
Dziennikarz, z-ca dyrektora CEIIK
Jarosław Kowalski
Krótka historia i teraźniejszość
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
Z inicjatywą stworzenia Orkiestry wystąpił w styczniu 1946 roku Mirosław Dąbrowski. Jej koncert inauguracyjny odbył się 17 marca 1946 roku, a w roku 1962 nadano zespołowi imię Feliksa Nowowiejskiego. Następnie orkiestra otrzymała status Państwowej Orkiestry Symfonicznej, która w 1973 roku zaczęła istnieć jako Filharmonia. W 2002 roku przeszła pod zarząd Sejmiku Województwa, zmieniając nazwę na Warmińsko – Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie.
Dyrektorami instytucji oraz dyrygentami, którzy w istotny sposób wpłynęli na rozwój i znaczącą pozycję Filharmonii w polskim środowisku muzycznym, byli w kolejnych latach: Stanisław Truszczyński, Stanisław Chudak, Stanisław Malawko, Olgierd Straszyński, Roman Urbanek, Tadeusz Babiński, Czesław Orsztynowicz i w późniejszym okresie – Ryszard Poprawski.
Na przełomie lat 70. i 80. Orkiestrę prowadzili: Janusz Przybylski, Mieczysław Nowakowski, Bohdan Jarmołowicz i Krzysztof Dziewięcki. Następny etap – lata 90. i czas po roku 2000 – to okres pracy kolejnych dyrygentów: Piotra Borkowskiego, Jerzego Koska, Piotra Wajraka i ponownie Janusza Przybylskiego oraz zarządzających w tym czasie instytucją dyrektorów: Kazimierza Oniszczuka, Leszka Szarzyńskiego oraz Janusza Lewandowskiego.
Orkiestra Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej koncertowała w kraju i za granicą – w Rosji, Hiszpanii, na Litwie, w Niemczech, Rumunii, Bułgarii, Macedonii, we Włoszech i Francji. Nagrała 17 płyt, z których CD Missa pro pace, Missa Stella Maris – Feliksa Nowowiejskiego otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej Fryderyk (2010).
1 lipca 2011 funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego Filharmonii objął Piotr Sułkowski, a 15 września 2011 odbył się koncert z okazji otwarcia nowego budynku tej instytucji.
Za swoją działalność w nowej siedzibie Filharmonia otrzymała m.in. Statuetkę św. Jakuba, Laur Najlepszym z Najlepszych, zaś w plebiscycie Gazety Olsztyńskiej – miano Inwestycji 25-lecia Warmii i Mazur.
W 2016 roku filharmonia obchodziła jubileusz 70-lecia. Z tej okazji odbyły się koncerty pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a zespół został odznaczony Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.
22 stycznia 2016 r. w Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej z okazji 70. rocznicy śmierci kompozytora odbyła się ogólnopolska inauguracja ogłoszonego przez Sejm RP Roku Feliksa Nowowiejskiego, patrona Orkiestry. Szczególnymi wydarzeniami artystycznymi z udziałem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Warmińsko – Mazurskiej były wykonania oratorium Quo vadis op.30 Feliksa Nowowiejskiego w Krakowie, Barczewie i Warszawie oraz na XXII Festiwalu Kompozytorów Polskich w Bielsku-Białej.
W lutym 2017 r. ukazał się nagrany przez filharmoników warmińsko – mazurskich dwupłytowy album z oratorium Quo vadis op. 30 Feliksa Nowowiejskiego. Album został nominowany przez Akademię Fonograficzną
w dwóch kategoriach do nagrody Fryderyk (album roku – muzyka chóralna, oratoryjna i operowa oraz najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej).
Nową formą artystyczną z udziałem filharmoników stał się zrealizowany pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Festiwal Muzyki Filmowej „Arena Festival Film&Music”, którego I edycja odbyła się w hali Expo Mazury w Ostródzie w czerwcu 2017 roku.
Melomani z regionu Warmii i Mazur niezmiennie cenią swoją orkiestrę, odnajdując w jej dokonaniach artystycznych ważną część swojej tożsamości. Nowa siedziba filharmonii stała się centrum kulturalnym o znaczeniu wykraczającym z pewnością poza granice regionu i kraju.
CEiIK
Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych
Notka historyczna
W czerwcu 1950 roku zapadła decyzja Prezydium Miejskiej Rady Narodowej o przekazaniu dawnego budynku Jakubowa – Okręgowej Radzie Związków Zawodowych w celu zorganizowania w nim Wojewódzkiego Domu Kultury Związków Zawodowych. 1 października 1951 roku nastąpiło otwarcie Wojewódzkiego Domu Kultury i Oświaty Związków Zawodowych.
1957 r.
Wojewódzki Dom Kultury i Oświaty Związków Zawodowych przekazany został Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie. Powstał Wojewódzki Dom Kultury.
1992 r.
Wojewódzki Dom Kultury został przekształcony w Regionalny Ośrodek Kultury.
2002 r.
Regionalny Ośrodek Kultury został przekształcony w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych.