Stanisław Syrewicz

Stanisław Syrewicz

Stanisław Syrewicz

Kompozytor i reżyser teatralny. Autor muzyki do ponad 150 filmów, zrealizowanych głównie we Francji, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i w Polsce.

Był „cudownym dzieckiem”, wirtuozem fortepianu.

Międzynarodową karierę kompozytorską rozpoczął muzyką do polsko-brytyjskiego serialu Sherlock Holmes & Dr Watson. Skomponował muzykę do m.in. dzieł Johna Frankenheimera, Kena Russella, Ferdinanda Fairfaxa, Andrzeja Żuławskiego, Jerzego Skolimowskiego, Ivana Passera, Juliana Fellowesa. Za muzyka do filmu „Stalin” otrzymał w Hollywood prestiżową ACE AWARD, a muzyka z filmu The Choir pozostawała przez wiele tygodni na pierwszej pozycji listy przebojów muzyki poważnej w Wielkiej Brytanii, Australii oraz dotarła do czwartego miejsca na “Pop Charts” w Wielkiej Brytanii, otrzymując status Złotej Płyty.

Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej EFA i Brytyjskiej Akademii Sztuki Filmowej i Telewizyjnej BAFTA.

Jego piosenki wykonywane były m.in przez Jerzego Stuhra, Marka Kondrata, Daniela Olbrychskiego, Krzysztofa Wakulińskiego, Piotra Fronczewskiego, Marylę Rodowicz i Magdę Umer. Pisząc muzykę, współpracował m.in. z Jonem Andersonem, Paulem Youngiem, Marianne Faithfull, Diane Keaton, José Carrerasem, Yvesem Montandem. Współpracował z autorami tekstów, takimi jak: Norman Gimbel („Killing Me Softly”), Donem Blackem („Diamonds are forver”), Etienne Roda-Gillem („Joe le Taxi”).

Jest autorem przebojów, takich, jak „Śpiewać każdy może” oraz „To nie ja!” (II miejsce w Konkursie Piosenki Eurowizji).

Po ukończeniu Akademii Muzycznej w Warszawie Stanisław Syrewicz ukończył Wydział Reżyserii warszawskiej PWST. Wyreżyserował napisany przez siebie musical „Stan wyjątkowy” w Teatrze Muzycznym w Gdyni oraz światową prapremierę opery „Narcisio” Domenico Scarlattiego w Teatrze Wielkim w Warszawie. Pisał muzykę do przedstawień Royal Shakespeare Company. Jego balet pt. „Pupa”, wystawiono w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. W drugiej połowie lat 70. napisał muzykę do ponad 30 spektakli teatralnych, współpracując m.in. z Zygmuntem Hübnerem i Adamem Hanuszkiewiczem, a także do wielu programów telewizyjnych.

kompozytor Stanisław Syrewicz

Ostatnie ważniejsze produkcje filmowe poza Polską, do których Syrewicz napisał muzykę, to: „Britz” i „Separate Lies” w Anglii oraz The „Extremist” i „Stranded” w Ameryce. Ostatnie prace wykonane w Polsce to muzyka do filmu „Miłość na wybiegu” i serialu TV „Dom nad rozlewiskiem”.

Muzeum Narodowe w Warszawie mianowalo go Rezydentem Artystycznym zamawiając instalacje multimedialną „Grunwald”. Filharmonia Łódzka

przygotowała jego jubileuszowy koncert, a niedługo później wykonała prapremierę tryptyku symfonicznego „Transformacje”.