Iván Martínez Lacámara

Iván Martínez Lacámara

Iván Martínez Lacámara

Urodził się w 1977 roku w Saragossie, a naukę muzyki rozpoczął w wieku 5 lat pod okiem rodziców muzyków. W 1998 roku ukończył konserwatorium w rodzinnym mieście, a także tamtejszy uniwersytet na wydziale filologicznym. W młodości współpracował z licznymi zespołami pop-rockowymi, specjalizował się w grze na syntezatorach i instrumentach elektronicznych. W 1997 roku zaczął komponować muzykę do reklam i programów telewizyjnych dla kanału Tele 5. Dwa lata później ukończył wydział produkcji muzycznej i reżyserii dźwięku Escuela de Imagen y Sonido en Madrid.

W tym czasie spotkał Manela Santisteban, z którym współpracuje do dziś. Wspólnie pracowali nad muzyką do filmów i seriali: Un paso Adelante, Los Serrano, Los hombres de Paco, Lex, El barco, Luna el misteriosa de Calenda, Buenagente, Anclados, Bienvenidos al Lolita, El accidente, Vis a vis, Money Heist. Samodzielnie napisał muzykę do filmów krótkometrażowych: Acelera, Nemo, Dos segundos de silencio, Jack the ripper, aranżował i komponował muzykę dodatkową do Three meters over the sky, I want you i Kamikaze. Na początku XXI wieku odbył kilka podróży koncertowych jako muzyk (Upa dance 2003, Circodelia 2001, Dante 2000). W 2002 roku wystąpił na Mérida Classical Theater Festival ze sztuką Troya S.XXI.

W 2018 roku był finalistą Camille Awards (Grand Score Awards) za muzykę do Money Heist, a rok później otrzymał nagrodę Music for the Spanish audiovisual (Musimagen) na festiwalu FIMUCITÉ za muzykę do serialu Vis a vis oraz Jerry Goldsmith Award za Money Heist. Obecnie współtworzy muzykę do serialu Sky Red (Netflix) i przygotowuje ścieżkę dźwiękową do nowego sezonu Money Heist.