Olga Szomańska

Olga Szomańska

Olga Szomańska

Laureatka SuperJedynki Festiwalu w Opolu, Grand Prix Festiwalu Jedynki Sopot oraz Festiwalu Top Trendy za piosenkę „Niech mówią, że to nie jest miłość”, „Srebrnej Twarzy” VI edycji popularnego programu rozrywkowego „Twoja Twarz Brzmi Znajomo” oraz Teatralnej Nagrody Muzycznej im. Jana Kiepury dla Najlepszej Wokalistki Musicalowej 2017.

Za rolę Wiedźmy w filmie „Klechdy” w reż. Pawła Łukomskiego otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na festiwalu w Puerto La Cruz. Przez lata wcielała się w rolę uwielbianej przez widzów Marzenki Laskowskiej w serialu „M jak Miłość”. Jesienią 2021 r. odbyła się premiera nowego serialu Polsatu „Tatuśkowie” , w którym zagrała jedną z głównych postaci. Aktualnie zobaczyć ją możemy w nowym, humorystycznym wątku w serialu „Święty” gdzie wciela się wolę niezwykle charyzmatycznej Bogny.

Paroletnia współpraca z Piotrem Rubikiem oraz Zbigniewem Książkiem zaowocowała nagraniem płyt z oratorium „Tu es Petrus” oraz „Siedem Pieśni Marii”, które zdobyły kolejno status: podwójnej diamentowej oraz podwójnej platynowej płyty.

Jako pierwsza polska wokalistka wystąpiła w duecie z Andrea Bocellim, a w maju 2018 roku zaśpiewała razem z Bobbiem McFerrinem.

Na swoim koncie ma liczne role w spektaklach dramatycznych i musicalach m.in.: „Miss Saigon” i „Grease” w Teatrze Roma, „Kwiatach we włosach”, „Missa Gospel’s” oraz spektaklach Teatru Rampa „Sztukmistrz z Lublina”, „Złota Kaczka”, „Pinokio”, „Pińska Szlachta”. Występowała w musicalu „Legalna blondynka” oraz spektaklu „Rewia Variete” w Krakowskim Teatrze Variete, „Czarownice z Eastwick” w Teatrze Syrena w Warszawie, widowisku muzycznym „Krzyżacy rock-opera”, a także w spektaklu dla dzieci „Oku-la-la-ry”. Obecnie można ją zobaczyć w musicalu „Zakonnica w przebraniu” w Teatrze Muzycznym w Poznaniu.

W 2011 r. wydała swoją pierwszą solową płytę „Nówka”. W 2013 roku wystąpiła w trasie koncertowej „Salute to Queen”, poświęconej legendarnej grupie Queen. Podczas ogólnopolskiej trasy koncertowej „Olga Szomańska – Kolędowa” zrealizowano nagranie płyty live, której premiera odbyła się w grudniu 2016 roku. Miesiąc wcześniej ukazał się album „w Duetach” (z udziałem m.in. Janusza Radka, Krzysztofa Kiljańskiego, Mateusza Ziółko).

W 2021 roku miała miejsce premiera płyty wokalistki “Ja lubię”, która odniosła ogromny sukces i została świetnie przyjęta przez słuchaczy jak również przez krytyków muzycznych.

Ostatnio artystkę można usłyszeć w wyjątkowym projekcie Adama Sztaby realizowanym z całą plejadą polskich gwiazd. Utwór „Mamy siebie” jest muzycznym wsparciem oraz niezwykłym aktem solidarności z całą Ukrainą.