Diego Navarro

Diego Navarro

  • Kompozytor i dyrygent
  • kompozytor i dyrygent

Artysta urodził się na Teneryfie w 1972 roku, a karierę koncertową rozpoczął w wieku 13 lat. Osiem lat później dyrygował po raz pierwszy orkiestrą. Ten nagradzany kompozytor i dyrygent jest dziś jednym z najbardziej rozpoznawalnych twórców muzyki filmowej w Hiszpanii. Wśród jego najważniejszych dokonań są ścieżki dźwiękowe do filmów Capture the Flag i The Mauthausen Photographer. Jego ostatnie osiągnięcia to nominacja do prestiżowej World Soundtrack Award za muzykę do filmu Passage to Dawn na Festiwalu Filmowym w Gandawie (2017) i podwójna nominacja do nagrody The International Film Music Critics Association za muzykę do animacji Capture the Flag. Z kolei muzyka do filmu The Mauthausen Photographer była nominowana do XI Gaudí Awards i Spanish Audiovisual Music Awards. Najnowsze kompozycje Diego Navarro powstały do thrillera Dos w reżyserii Mar Targarony, który miał premierę w tym roku. Kolejne projekty kompozytora wiążą się z produkcjami dla czołowych platform streamingowych.

Muzyka Diega Navarro i jego kreacje dyrygenckie publikowane były przez prestiżowe hollywoodzkie wytwórnie płytowe, m.in. Varèse Sarabande, Quartet Records, Rosetta Soundtrack. Artysta gościnnie prowadził liczne orkiestry, takie jak: Royal Scottish National Orchestra & Choir, Paryską Orkiestrę Symfoniczną, Orkiestrę Filharmonii Krakowskiej, Orkiestrę Aukso, Orkiestrę Filharmonii Praskiej, Get Gelders Orkest, Golden State Pop Orchestra, Orquesta Sinfónica de Tenerife, Orquesta Sinfónica de Málaga, Orquesta Filarmónica de Gran Canaria, NOSPR, Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej, Orkiestrę Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej.

Diego Navarro jest założycielem i dyrektorem FIMUCITÉ – Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Filmowej na Teneryfie (www.fimucite.com), który we wrześniu ubiegłego roku odbył się po raz czternasty, mimo pandemii covid-19. Jako dyrygent poprowadził premiery wielu aranżacji muzyki ze światowych hitów filmowych, zarówno hollywoodzkich jak i europejskich, przygotowanych specjalnie na festiwal FIMUCITÉ. Szczególnie godne odnotowania są koncert na stulecie studia Universal Pictures (2012), stulecie American Society of Composers Authors & Publishers (2015), koncertowy hołd dla DreamWorks Animation Studios (2013) oraz jubileuszowe koncerty wytwórni hollywoodzkiej muzyki filmowej Varèse Sarabande (2013 i 2018). Maestro współpracował z takimi twórcami, jak: Bernard Herrmann, Alex North, John Williams, Hans Zimmer, Jerry Goldsmith, John Barry, Patrick Doyle, George Delerue, Maurice Jarre, Howard Shore, Elliot Goldenthal, Christopher Young, Michael Giacchino, Bruno Coulais, Alexander Desplat, Phillipe Sarde, Wojciech Kilar, Antón García Abril.

Artysta regularnie współpracuje również z krakowskim Festiwalem Muzyki Filmowej. W 2015 FMF uhonorował go nagrodą „za wielkie zaangażowanie i popularyzowanie muzyki filmowej, współpracę zbliżającą oba festiwale, tworzenie projektów o znaczeniu międzynarodowym oraz w hołdzie dla jego szczególnej roli w upowszechnianiu i rozwijaniu wiedzy na temat muzyki filmowej i przyczynianiu się do rozwoju tej ważnej dziedziny branży audiowizualnej”, mówiła Izabela Helbin, Dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalowego, organizatora FMF. Diego Navarro jest członkiem Hiszpańskiej Akademii Filmowej, SGAE i Musimagen. W 2019 roku dołączył do EFA (Europejskiej Akademii Filmowej). Oficjalna strona internetowa: www.diegonavarro.com.

All Sessions by Diego Navarro

Dzień 2 ~ 29.06.24 06/29/2024 7:00 pm
Dzień 1 ~ 28.06.24 06/28/2024 7:00 pm
Dzień 2 ~ 01.07.23 07/01/2023 7:30 pm
Dzień 1 ~ 30.06.23 06/30/2023 7:30 pm
Dzień 2 ~ 02.07.22 07/02/2022 7:30 pm