Niezwykła muzyka skomponowaną przez L.U.C. & Rebel Babel Film Orchestra do malowanej ekranizacji “Chłopów” – polskiego kandydata do Oscara.

WIDOWISKO MUZYCZNE Z KOMPOZYCJAMI DO FILMU „CHŁOPI”

Muzykę do filmu „Chłopi” tworzy Łukasz L.U.C. Rostkowski, młody kompozytor i producent, zdobywca wielu nagród. Jego projekty, łączące muzykę z historią, zyskały uznanie, realizując się m.in. we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego, ECS, IPN, Instytutem Pileckiego oraz wieloma innymi instytucjami w Polsce i na świecie. Rostkowski kreuje nową formę multimedialnych lekcji historycznych, łącząc sztukę z edukacją, muzykę z komiksem i animacjami.

CHŁOPI plakat oficjalny

Ścieżka dźwiękowa do filmu „Chłopi” opiera się na tradycyjnych polskich brzmieniach i autentycznych ludowych instrumentach. Podobnie jak Reymont użył prostego chłopskiego języka do stworzenia barwnej słownej katedry baroku, tak Rostkowski dąży do stworzenia pięknej muzyki filmowej opartej na autentycznych brzmieniach ludowych instrumentów, kompozycji i tradycyjnych tematach. Nowoczesność przejawia się jedynie w myśleniu o formach i aranżacjach. Najważniejsze jednak, że projekt ten stanowi unikatowe kompendium najciekawszych zjawisk muzyki ludowej, angażując do współpracy wielu oddanych tradycji muzyków, takich jak Maria Pomianowska, Laboratorium Pieśni, Sutari, Dagadana, Tęgie Chłopy, itp.

Projekt obejmuje również udział muzyków z Ukrainy, Litwy i Białorusi, tworząc międzynarodową orkiestrę Rebel Babel Film Orchestra, założoną przez L.U.C. w 2016 roku. Ta nieograniczona orkiestra orkiestr zjednoczyła już ponad 11 000 muzyków z 20 krajów. Wraz z premierą filmu, została zaplanowana seria koncertów, gdzie specjalnie stworzone ensemble z muzykami ludowymi połączy się z wybitnymi orkiestrami symfonicznymi na całym świecie, a także z lokalnymi zespołami pieśni i tańca. RB Film Orchestra, podróżując, angażuje lokalne społeczności i regionalne zespoły. Oprócz koncertów w elitarnych salach planowana jest także trasa koncertowa po wsiach i małych miejscowościach, mająca na celu dotarcie do tych sfer, które często są wykluczone z uczestnictwa w kulturze.

Zaaranżowane na orkiestry kompozycje ludowe i filmowe zostaną połączone z malowidłami, animacjami i filmami, przedstawiającymi kilkuletnią pracę nad tym wyjątkowym projektem. Całość ma stanowić niezapomniane widowisko, bliskie naturze, podobnie jak kultowa i nagrodzona Noblem powieść Władysława Reymonta.

Skład REBEL BABEL FILM ORCHESTRA

  • Aleksandra Kauf – Tyrała – suka, fidel płocka
  • Weronika Mońka – Chwała – skrzypce, śpiew
  • Anna Wandtke – skrzypce, śpiew
  • Karolina Skrzyńska – lira korbowa, skrzypce, śpiew
  • Piotr Kopietz – akordeon
  • Daniel Peszko – gitara
  • Adam Caturian – klarnet
  • Piotr Hałaj – tuba
  • Bartosz Niebielecki – instrumenty perkusyjne
  • Sebastian Wypych – kontrabas