Pierwszego dnia festiwalu czyli 28 czerwca 2024 r. zaprezentowany zostanie musical „Kopernik”, który został stworzony przez Operę Krakowską przy znaczącym wsparciu finansowym samorządu województwa warmińsko-mazurskiego z okazji 550 rocznicy urodzin słynnego polskiego astronoma.

musical "Kopernik" Arena Festival

To na Warmii Mikołaj Kopernik spędził większość swojego życia i tu stworzył najsłynniejsze dzieło „O obrotach sfer niebieskich”.

Choć Mikołaj Kopernik uważany jest za największego i najsłynniejszego polskiego uczonego, jego życiorys, pełny obraz dokonań i godna człowieka renesansu wszechstronność nie są dziś powszechnie znane. Dlatego zaproszeni do współpracy twórcy i realizatorzy postanowili przywrócić jego historię polskiej popkulturze, przekładając ją na język musicalu.

Libretto odwołuje się do najważniejszych wydarzeń z życia Kopernika – od studiów w Krakowie, Padwie i Bolonii przez powrót do Fromborka, posługę kanoniczą, praktykę lekarską i badania astronomiczne, uczestnictwo w koronacji Zygmunta Starego i Hołdzie Pruskim, wreszcie powstanie i publikację pięcioksięgu „De revolutionibus”. Nie brakuje w nim miejsca dla wątku intelektualnej i emocjonalnej relacji uczonego z Anną Schilling. Autorzy spektaklu pokazują publiczności Mikołaja Kopernika – wybitnego astronoma, wielkiego Polaka, ale także, po prostu – człowieka, otwartego i pełnego naukowej pasji. „Nie chcemy zdejmować Kopernika z cokołu. Ale pozwolimy mu odłożyć na chwilę astrolabium i przemówić do nas językiem, który trafia do umysłów i do serc”, tłumaczą twórcy.

Autorką libretta jest popularna pisarka – Ałbena Grabowska, autorka m.in. historycznej sagi „Stulecie Winnych” zekranizowanej przez Telewizję Polską. Teksty piosenek napisał Daniel Wyszogrodzki – tłumacz i autor teatralny, specjalista od polskiej i światowej sceny musicalowej, wykładowca Akademii Teatralnej w Warszawie. Autorem muzyki jest Tomasz Szymuś – kompozytor i aranżer, wykładowca w Instytucie Muzyki na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Choreografię spektaklu opracowali Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka. Scenografię oraz światło stworzył Grzegorz Policiński, zaś spektakle wyreżyserował Jakub Szydłowski. Kierownictwo muzyczne nad produkcją objął Tomasz Szymuś.

Wykonawcy:

Piotr Sułkowski – dyrygent

 • Mikołaj Kopernik Marcin Jajkiewicz
 • Andrzej Kopernik / Wydawca 3 Wojciech Daniel
 • Łukasz Watzenrode / Wydawca 1 Paweł Tucholski
 • Jan Dantyszek Paweł Erdman
 • Anna Schilling Anastazja Simińska
 • Aleksander Sculteti Jeremiasz Gzyl
 • Jerzy Joachim Von Lauchen (Retyk) Michał Dudkowski
 • Andreas Osiander Jacek Wróbel
 • Krystyna Stulpawitz Kamila Najduk
 • Kasper Stulpawitz / Wydawca 2 Maciej Tomaszewski
 • Stańczyk / Kopernik-Lalka Krzysztof Prystupa

Chór i Balet Opery Krakowskiej

Orkiestra Symfoniczna Warmińsko- Mazurskiej Filharmonii

Janusz Ciepliński – prowadzenie