4. Arena Festival film&music – wersja online

Gdy się bardzo czegoś chce to nie ma rzeczy niemożliwych. Nawet w czasie pandemii. Dlatego z radością pragniemy poinformować, że udało nam się zorganizować, co prawda w kompletnie zmienionej forumule 4. Arena Festival film&music.

4. Arena Festival film&music online

Tegoroczny festiwal trwał dwa dni, bez udziału publiczności podczas koncertowych nagrań. Co jednak nie oznacza, że nie zobaczą Państwo znakomitych występów orkiestry symfonicznej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego.

25 i 26 grudnia w specjalnej transmisji streamingowej na kanałach Filharmonii będą Państwo mogli zobaczyć dwa wspaniałe koncerty przygotowane w związku z 4. Arena Festival.

Bondowskie tematy 25 grudnia 2020

W pierszym koncercie 25 grudnia pojawią się najpiękniejsze i najbardziej znane tematy z Jamesa Bonda. Filmy o najsłynniejszym agencie Jej Królewskiej Mości, to prawdziwy fenomen popkultury. Premiera każdego, nowego odcinka serii budzi zrozumiałe emocje. I wcale nas nie dziwi, że kolejną wstrzymaną w czasie pandemii by móc zaprezentować ją na wielkim ekranie. Jednak nie byłoby „Bondów” bez spajającego je elementu: jest nim muzyka, nie mniej kultowa niż same filmy.

4. Arena Festival film&music online

Od czasu kiedy Shirley Bassey, walijska piosenkarka wykonała utwór Goldfinger minęło niemal 60 lat.

Zmieniały się czasy, mody a charakterystyczny, instrumentalny temat Jamesa Bonda, skomponowany przez Normana Monty’ego, zaaranżowany przez Johna Barry’ego, autora muzyki do kilkunastu filmów o przygodach słynnego agenta pozostał ten sam. Za najlepszego Bonda w historii wielu widzów uważa zmarłego w tym roku Seana Connery’ego, jednak wybrać najlepszą piosenkę byłoby dużo trudniej.

Zacznijmy od końca – od najnowszych piosenek, które pojawią się w programie bondowskiego koncertu. To Skyfall z 2012 w wykonaniu Adele – jedna z dwóch piosenek nagrodzonych Oscarem. Wyróżnienie zasłużone, gdyż Adele udało się świetnie nawiązać do nastroju piosenek z lat sześćdziesiątych. Linia melodyczna utworu zawiera też słynny bondowski temat.

W latach dziewięćdziesiątych, kiedy serca widzów i widzek podbijał być może najprzystojniejszy z Bondów Pierce Brosnan, powstało wiele wspaniałych piosenek. Należy do nich wykonywana przez Sheryl Crow Tomorrow Never Dies z 1997 roku. Jednak odbiorcy i krytycy są zgodni, że prawdziwą perłą tego filmu jest piosenka Surrender w wykonaniu k.d. lang. Producenci nie wiedzieć czemu zdecydowali się umieścić ją w napisach końcowych. Potężny, pełen rozmachu głos kanadyjskiej wokalistki zdaniem wielu widzów znacznie bardziej pasuje do bondowskiego stylu. Dwa lata wcześniej jedną z najbardziej drapieżnych piosenek z Bonda zaśpiewała boska Tina Turner. Golden Eye to jeden z najbardziej rozpoznawalnych i zmysłowych bondowskich piosenek. W bardzo niepoprawnym politycznie (jak wszystkie czołówki Bonda) teledysku występują dzikie koty, dzikie kobiety oraz niemal sześćdziesięcioletnia Tina ze swoimi słynnymi nogami.

Zupełnie inny styl prezentuje romantyczna ballada For Your Eyes Only w wykonaniu szkockiej wokalistki Sheeny Easton.  Migotliwe, urocze brzmienia syntezatorów z wczesnych lat osiemdziesiątych budzą nostalgię. Z tej samej dekady pochodzi najdłuższa i według wielu odbiorców najlepsza z bondowskich piosenek.  To zaaranżowana z rozmachem Licence To Kill cesarzowej soulu Gladys Knight. W latach siedemdziesiątych, kiedy do głosu doszło tak wiele wspaniałych, śpiewających kobiet, autorek piosenek, które miały ukształtować kolejne pokolenie twórczyń, powstała jedna z najbardziej nie-bondowsko brzmiących piosenek: Nobody Does It Better z filmu Szpieg, który mnie kochał. Wykonała ją charyzmatyczna i bardzo nie pasująca do roli dziewczyny Bonda Carly Simon. Fortepianowe solo pojawia się na wstępie tej niezwykle udanej kompozycji. Wspomniana już Shirley Bassey oprócz Goldfingera zaśpiewała również dwie inne piosenki do Bondów: Diamonds Are Forever (1971) oraz Moonraker (1979). Ten ostatni utwór proponowano przedtem między innymi tak różnym artystom jak Kate Bush i Frank Sinatra. Szkoda, że nic z tych kolaboracji nie wyszło.

Takich historii „piosenek, których nigdy nie było” jest oczywiście w historii filmów o Bondzie znacznie więcej. Teraz pozostaje nam czekać na kolejny film i kolejną piosenkę. Być może zaśpiewa ją ktoś jeszcze młodszy niż ostatnia wykonawczyni: urodzona w XXI wieku, a już niezwykle doceniona i utytułowana Billie Eilish.

Koncertom z bondowskiej serii dyrygować będzie tym razem pochodzący z Olsztyna – Tomasz Szymuś. Artysta jest założycielem złożonej z czołowych polskich muzyków sesyjnych Tomasz Szymuś Orkiestra.

4. Arena Festival film&music online

Wśród wielu artystów polskiej estrady, z którymi współpracował są m.in. Aleksandra Kurzak, Edyta Górniak, Zbigniew Wodecki, Kayah, Maryla Rodowicz, Golec uOrkiestra, Justyna Steczkowska, Mieczysław Szcześniak.

Na scenie zobaczymy solistów: Katarzynę Łaska, Patrycję Gola, Jacka Kotlarskiego

4. Arena Festival film&music online

4. Arena Festival film&music online

4. Arena Festival film&music online

oraz oczywiście muzyków orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. A w świat filmowej muzyki wprowadzi nas niezrównana Magdalena Miśka Jackowska.

 

Finał Festiwalu – Kino Familijne “Malowane Piaskiem” 26 grudnia 2020

A na finał 26 grudnia zaproponujemy coś ze znanego bywalcom festiwalowym – cyklu Kina Familijnego – Malowane Piaskiem, ze specjalnym udziałem Tetiany Galitsyny. To zwyciężczyni polskiej edycji Mam Talent 2013, „Człowiek Roku” 2014 w kategorii „Kultura i Sztuka” a jednocześnie prekursorka sztuki malowania piaskiem w Polsce. Tetiana jest założycielką Galitsyna Art Group – cieszącej się ogromnym sukcesem w Europie w sferze Visual Art Show.

tetiana

Wyszkoliła ponad 30 artystów Visual Art Show, profesjonalistów światowej klasy. VLODYR „magiczny tańczący malarz – Speed Painter został finalistą VIII edycji programu Mam Talent.

Występuje na najbardziej prestiżowych wydarzeniach w świecie takich jak: Prezentacja Symboli Igrzysk Olimpijskich RIO 2016, Koncert Symfoniczny „Amadeus” w Poznaniu, Finałowy Koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, Międzynarodowa Konferencja „London Metal Exchange”, XXV Ceremonia Otwarcia Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego, Europejski Tydzień Sportu w Polsce.

4. Arena Festival film&music online

Realizowała klipy dla gwiazd polskiej estrady – De Mono, Haliny Mlynkowej, Marcina Millera. • Jej obrazy są cenione przez prywatnych kolekcjonerów sztuki. • Stworzyła unikalne na świecie koncerty wizualno-artystyczne: „Galitsyna Visual Art Show”, „Piaskowy Koncert Muzyki Filmowej”, „Mały Książę”.

4. Arena Festival film&music online

Na scenie zobaczycie również znakomitych muzyków Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. F. Nowowiejskiego w Olsztynie. Koncertom dyryguje Piotr Sułkowski a poprowadzi je ulubienica publiczności Magdalena Miśka-Jackowska.

Magda Miśka Jackowska

Jak kupić bilety?

Dostęp do koncertów online 4. Arena Festival film&music można wykupić jak zawsze przez system biletowy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie lub klikając TUTAJ.