Moon River na otwarcie Arena Festival film&music

Jedna z najpiękniejszych filmowych melodii zainauguruje dzisiejszy koncert Filmowe Piosenki. Moon River i całą muzykę do filmu Śniadanie u Tiffany’ego skomponował Henry Mancini. Zdobył dwa Oscary. A tak niewiele brakowało, by piosenka wypadła z filmu! Nie do wiary! Pierwszy koncert II edycji Arena Festival  wykonaniu orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej pod dyrekcją maestro Piotra Sułkowskiego.

Marilyn czy Audrey

Moon River to prosta piosenka świetnie wyrażająca uczucia. Skomponował ja Henry Mancini (1924 – 1994) – wybitny kompozytor, dyrygent i aranżer. Był nominowany aż 72 razy do nagrody Grammy, z czego 20 razy wygrał. Najsłynniejszym – obok Moon River – jego utworem jest wiodący motyw muzyczny do serii filmów z Różową Panterą. Śniadanie u Tiffany’ego (Breakfast at Tiffany’s) to tytuł powieści Trumana Capote z 1958 roku. Powieść opisuje historię młodej kobiety Holly Golightly, która przyjeżdża na Manhattan do Nowego Jorku. Pisarz chciał, by rolę Holly zagrała Marilyn Monroe. Reżyser i kierownictwo wytwórni widziało jednak w tej roli kogo innego – Audrey Hepburn.

Piosenka tylko dla niej

Aktorka zachwyciła Manciniego. Podkreślał jak mocno wpłynęła na kształt muzyki do filmu. Główna, tematyczna piosenka Moon River została specjalnie napisana dla Audrey Hepburn, włącznie z dostosowaniem tonacji do jej skali głosowej: – Wiedziałem co mam napisać, przynajmniej jakie utwory powinny być, czytając scenariusz filmu. Jednak wielkie oczy Audrey dały mi impuls do dodania więcej sentymentalizmu niż dotychczas to robiłem. Te oczy spowodowały, że Moon River napisałem tylko dla niej. Nikt nie rozumiał tej piosenki tak jak ona. Było później ponad tysiąc wersji ale niepodważalnie jej jest największa. Podczas prezentacji nakręconego filmu w Paramount, jej szef powiedział: „Jedna rzecz jest oczywista – tę pieprzoną piosenkę trzeba usunąć”. Audrey aż podskoczyła na krześle! To był jedyny raz kiedy widziałem, że straciła panowanie nad sobą”.

Ostatecznie to Audrey Hepburn zaśpiewała piosenkę, siedząc na parapecie i przygrywając na gitarze. Po premierze wysłała list do Manciniego z gorącymi podziękowaniami za muzykę.

Audrey Hepburn (Śniadanie u Tiffany’ego / Breakfast at Tiffany’s) Paramount Pictures 1961

Muzyka warta Oscarów

Film był pięciokrotnie nominowany do Oscara, jednak otrzymał go tylko Henry Mancini (dwa) i Johnny Mercer za słowa do Moon River. Mercer w jednym z wywiadów zdradził skąd wzięła się w tekście fraza „Huckleberry friend” ? Nie, nie chodzi wcale o słynnego filmowego psa Huckleberry! „Huckleberries” to rośliny kwiatowe rosnące w Ameryce Północnej i Południowej. W dzieciństwie Mercer i koledzy często razem chodzili nad brzeg rzeki i zbierali te rośliny. Fraza ta ma być więc wyrazem tęsknoty za dzieciństwem. Słuchając pięknej muzyki Henry Mancini’ego w wykonaniu orkiestry Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej powspominajmy swoje własne…